Wakacyjne roboty w Krakowie :)

robot.JPGWakacyjne warsztaty budowania i programowania robotów z Lego Mindstorms NXT w Krakowie.

Studenci Politechniki Poznańskiej, z koła naukowego robotyki “CybAiR”, przygotowali dla dzieci i młodzieży półkolonie, na których pokażą młodszym kolegom jak budować oraz programować roboty.

Nie od dzisiaj wiadomo, że budowanie twórczych konstrukcji rozwija umiejętności wizualno – przestrzenne. Natomiast, przy programowaniu robotów kształtuje się logiczne myślenie niezbędne w nauce, ale i w pracy inżyniera. Predyspozycje oraz talenty, które często niespodziewanie ujawniają się w młodym wieku, umiejętnie pielęgnowane, są naszym kapitałem na przyszłość.

Uczestnicy podczas zajęć, poznają świat robotyki budując oraz programując zawansowane i często zabawne konstrukcje. Do zbudowania czeka zarówno robot do walk “SUMO” jak i grający z człowiekiem w “kółko i krzyżyk”. Zajęcia oparte są o zestawy edukacyjne Lego Mindstorms NXT. Jak zapewniają organizatorzy, nie jest to wcale zabawka, świadczyć o tym może fakt że takie zestawy są używane na uczelniach technicznych w całym kraju.

Robot skonstruowany z Lego posiada własny mikrokomputer, silniki oraz czujniki: odległości, dźwięku, dotyku i koloru. Ale to nie wszystko, studenci dobudowali do nich kompas, detektor podczerwieni, czujnik temperatury oraz zaawansowany system kamer umożliwiających śledzenie i identyfikacja obiektów. Oczywiście zbudowanego robota trzeba jeszcze “ożywić”, przez wgranie odpowiedniego oprogramowania. Co ciekawe z tym zadaniem poradzą sobie nawet ośmioletnie dzieci, gdyż będą programować w specjalnie przygotowanym języku obrazkowym. Według opinii ubiegłorocznych kursantów aplikacja jest równie prosty co montaż kloców. Jednak, z pomocą instruktorów, można w nim stworzyć bardzo zaawansowane algorytmy. Na uczestników, powyżej 12 roku życia, czeka powszechnie stosowany na uczelniach język C++, oczywiście wprowadzany od podstaw.

Z całą pewnością warto zainwestować w rozwój swojego dziecka. Kto wie, może robotyka stanie się jego pasją i za kilka lat to właśnie jego robot będzie badał powierzchnię Marsa. Warsztatom patronuje Politechnika Poznańska.

Kursy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 8-12lat, oraz młodzieży w wieku 13-16lat.

Terminy:

Warsztaty wakacyjne tygodniowe ( 42h)
poziom I (podstawowy) 14-19 lipca
poziom I (podstawowy) 21-26 lipca

Miejsce kursów:
Zajęcia są od 9.00-16.00.

Miejsce półkolonii:
Sala konferencyjna w Domu Kultury ?Podgórze? ul. Krasickiego 18/20 (bardzo blisko centrum)

ZAPISY NA WARSZTATY NA STRONIE : www.twojrobot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *