Noc języków w Krakowie

Logo Noc Języków

Noc jezyków to impreza dla wszystkich. Jej celem jest popularyzacja języków obcych w lekkiej formie.

Miejsce imprezy: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2.
Czas: piątek, 24 lipca 2009, godz. 18.00-22.00.
Organizator: Międzynarodowy Związek Nauczycieli-Esperantystów ILEI,
współpraca: Koło Naukowe Orientalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z sekcją Esperanto.

PROGRAM

Proponujemy atrakcje:
poznaj swoje imię w 27 językach – zaprasza Wydawnictwo Ossolineum;
Twoje imię i nazwisko w różnych alfabetach;
bliski Ci przedmiot, czynność, cecha – w 26 językach;
odgadnij, jaki to język;
konkurs wiedzy o języku międzynarodowym esperanto dla nieesperantystów
i in.

Film red. R. Dobrzyńskiego o Festiwalu Języków w Czeboksarach (Republika Czuwaszja w Federacji Rosyjskiej), materiały o podobnych imprezach w innych krajach.

Uniwersytet Jagielloński zaprosi na krótki, bezpłatny kurs esperanta.

Ponadto, w godz. 18.00-20.30 zapraszamy na rozpoczynające się co pół godziny, równocześnie w kilku salach, mini-kursy języków obcych. Można będzie dowiedzieć się, jak zbudowane są różne języki i nauczyć się podstawowych wyrażeń w angielskim (wariant australijski), chorwackim, esperanto, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, hindi, japońskim, słowackim, tatarskim, tureckim, ukraińskim, urdu, węgierskim i in.

Można będzie otrzymać ? Dyplom poligloty ?, potwierdzający udział w błyskawicznych kursach określonej liczby języków.

Zapraszamy również na 10-minutowe konwersacje, prawie wyłącznie z native speakerami, w językach: angielskim (warianty: australijski, amerykański i brytyjski), bułgarskim, chińskim, chorwackim, czeskim, esperanto, fińskim, francuskim, hindi, hiszpańskim (wraz z wariantem meksykańskim), holenderskim, litewskim, niemieckim, polskim (dla obcokrajowców), rosyjskim, rumuńskim, słowackim, szwedzkim, tureckim, ukraińskim, urdu, węgierskim, włoskim i in.

20.00 ?Kultura polska w czasach Ludwika Zamenhofa? – wykład przygotowany przez Katedrę Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 150. rocznicę urodzin twórcy języka esperanto, Ludwika Zamenhofa. Wykład w języku esperanto, dla obcokrajowców (polski tekst będzie dostępny w czasie imprezy).

Program imprezy zapewniają obcokrajowcy – wykładowcy uniwesyteccy, nauczyciele i działacze kultury z kilku kontynentów, którzy w tym czasie przebywać będą w Krakowie na 42. Konferencji Międzynarodowego Związku Nauczycieli-Esperantystów (ILEI), sympozjum naukowym na temat interkulturowości oraz na konferencji wykładowców języka esperanto w wyższych uczelniach świata (Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, ul. Armii Krajowej 8, 17-25.VII.2009).

Na zakończenie Nocy Języków Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert francuskiego piosenkarza JoMo (Jean-Marc Leclercq), w cyklu ?Lipiec z lekką muzą?. Wykona on popularne piosenki w 25 językach – rekord utrwalony w Księdze GUINNESSA!

Bilety na koncert w cenie 15 zł do nabycia w ŚOK, ul. Mikołajska 2.

Wstęp na całą imprezę, z wyjątkiem koncertu, jest wolny i nie wymaga rezerwacji.

1 komentarz do “Noc języków w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *