SACRUM W DZIEDZICTWIE SOLNYM

plakat-sacrum1.JPGMuzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zwiedzania nowej wystawy stałej ? Sacrum w dziedzictwie solnym? w ekspozycji podziemnej Muzeum na III poziomie kopalni soli. Jej otwarcie będzie miało miejsce 7 października 2008 r. o godz. 12.00.

Wystawa jest trwałym akcentem obchodów 30.lecia wpisania kopalni na I Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poniżej informacja od dyrektora muzeum:

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępnia od 7 października 2008 r. wystawę ?Sacrum w dziedzictwie solnym? w komorze Russeger VII w podziemnej ekspozycji muzealnej na III poziomie wielickiej kopalni soli. Nowa wystawa jest trwałym akcentem obchodów 30.lecia wpisania kopalni na I Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od początku istnienia kopalni wielickiej, pracowici i pobożni górnicy pokładali przede wszystkim w Bogu nadzieję gdy zjeżdżali w ciemne czeluście niebezpiecznych podziemi. Dlatego właśnie kaplice i wizerunki świętych były najwcześniejszymi i najpowszechniejszymi dziełami górniczej sztuki sakralnej, stanowiąc wizualne potwierdzenie duchowej opieki i łączności z Opatrznością szczególnie tutaj, w ciemnych przepaściach ziemi. Wiara w kopalni stanowiła bowiem najmocniejsze oparcie dla braci górniczej, stwarzała nadzieję, pomagała dodając modlitwą otuchy w trudnych chwilach. Nie mogło więc zabraknąć obiektów sakralnej sztuki w ekspozycji Muzeum.

Komora Russeger VII, w której została urządzona stała wystawa ,,Sacrum w dziedzictwie solnym?, została pieczołowicie odrestaurowana pod względem górniczym i konserwatorskim, zyskując aranżację dostosowaną do treści eksponowanych obiektów. Nowa wystawa znalazła godne miejsce dla ukazania sztuki sakralnej w kopalni. Ideą wystawy jest prezentacja duchowej kultury podziemi wielickich. W ekspozycji zgromadzono obiekty przeniesione z zagrożonych części kopalni, których nie można zwiedzać, a zarazem nie wchodzące w skład istniejących kaplic podziemnych.

Warto przy tym podkreślić ciekawą aranżację obrazu pt. ,,Św. Kinga? Ferdynanda Olesińskiego (ucznia Jana Matejki), który otrzymał nową plastyczną oprawę nawiązującą w formie do wizerunku ołtarza. Pierwotnie dzieło to było umieszczone w ołtarzu głównym kaplicy św. Kingi, stąd sposób skomponowania obrazu w nowej ekspozycji. Uwagę zwiedzających na pewno przyciągnie pięknie odnowiony żyrandol z I połowy XIX w. ozdobiony kryształami solnymi, obraz Anioła Stróża oraz rzeźba przedstawiająca św. Klemensa ? jednego z patronów górniczych. Poza tym wystawa skupia przede wszystkim oryginalne zabytki odnalezione w dawnych wyrobiskach kopalnianych poświęcone kultowi religijnemu – jak krucyfiksy czy rzeźby w drewnie i soli.

Spoglądając całościowo na koncepcję prezentacji nasuwa się nieodparta refleksja, że odwieczna łączność duchowa górników z Opatrznością zyskała nowatorski, materialny wyraz i zajaśniała nowymi treściami w odbiorze tych ciekawych dzieł, wyrażających w sposób artystyczny to co niedotykalne i nieogarnione.

Otwarcie nowej wystawy stałej nastąpi 7 października 2008 r. o godz. 12.00. Serdecznie zapraszam do największego muzeum górnictwa solnego w Europie.

Antoni Jodłowski
dyrektor Muzeum

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Polska Gazeta Krakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *